Stage Time It Is

By

As you may have gathered, Team Sonisphere has worked hard to make sure you get the most out of the weekend.

As last year, we’ve tried our best to ensure we avoid the inevitable festival band “clashes”. We are all rock fans and dedicated festivalgoers in this office, so we always look at things from the point of view of our customer. Our two main stages will yet again play alternatively, plus we’ve timed the other stages by genre rather than perceived popularity to avoid forcing fans to make painful decisions. So if you don’t like Pendulum, you can go see Malefice, if you don’t like Anthrax, you can catch Futures, if Madina Lake is not your thing you can check out The Defiled… see you in the pit!

When you’re planning your weekend, don’t forget to get yourself down to the Saturn stage at 6pm on Friday to be part of the Time Warp World Record Attempt!

Any updates to these times during the festival will be posted on the official mobile app:

Thursday 29th July

BOHEMIA
Silent Disco 23:00 – 02:00
Rock Disco 21:00 – 23:00
Rock Karaoke 18:00 – 21:00

Friday 30 July

SATURN STAGE
Alice Cooper 21.30 – 23.00
Gary Numan 20.15 – 21.00
Europe 19.10 – 19.55
Turisas 18.10 – 18.50
Time Warp World Record Attempt 18.00 – 18.05
Delain 17.00 – 17.40

BOHEMIA
Bizarre Acts 00.30 – 01.30
Terrorvision 23.10 – 00.10
65daysofstatic 22.00 – 22.45
Bizzare Act 21.25 – 21.35
Sylosis 20.50 – 21.20
Bizzare Act 20.15 – 20.22
Black Spiders 19.40 – 20.10
Bizzare Act 19.15 – 19.22
Bigelf 18.45 – 19.15
Bizzare Act 18.10 – 18.15
Bizarre Intro Piece 17.45 – 18.05

JAGERMEISTER
Karma To Burn 22.00 – 22.30
Winnebago Deal 21.00 – 21.30
October File 20.00 – 20.30
Throats 19.00 – 19.30
Little London 18.00 – 18.30

RED BULL STAGE
Silent Disco 23.00 – 03.00
Fei Comodo 22.30 – 23.00
Lower Than Atlantis 21.30 – 22.00
March Of The Raptors 20.30 – 21.00
You And What Army 19.30 – 20.00
Never Means Maybe 18.30 – 19.00

STRONGBOW BOWTIME BAR
Ultimate Power DJS 23.00 – 02.00
Chrome Hoof 22.30 – 23.00
Failsafe 21.30 – 22.00
And So I Watch You From Afar 20.30 – 21.00
Deaf Havana 19.30 – 20.00
Chickenhawk 18.30 – 19.00

Saturday 31 July

APOLLO STAGE
Rammstein 20.45 – 22.45
Placebo 18.25 – 19.25
Good Charlotte 16.40 – 17.25
Papa Roach 15.05 – 15.50
Anthrax 13.35 – 14.15
Lacuna Coil 12.25 – 12.55
Family Force 5 11.15 – 11.45

SATURN STAGE
Motley Crue 19.35 – 20.35
Skunk Anansie 17.30 – 18.15
Apocalyptica 15.55 – 16.35
Fear Factory 14.20 – 15.00
Soulfly 13.00 – 13.30
Sabaton 11.50 – 12.20

BOHEMIA
Renegades 00.30 – 01.15
Therapy 23.00 – 00.00
Polar Bear Club 21.05 – 21.35
Gallows 20.00 – 20.45
Corey Taylor 18.45 – 19.30
Sick of it all 17.50 – 18.25
Tim Minchin 16.50 – 17.30
Andrew O’Neil 16.05 – 1645
Jared Christmas MC 15.55 – 16.05
Katatonia 14.45 – 15.15
Futures 13.55 – 14.25
Heavens Basement 13.05 – 13.35
Evile 12.15 – 12.45
Enforcer 11.30 – 12.00

JAGERMEISTER
earthtone9 19.30 – 20.00
Malefice 18.30 – 19.00
Out of Sight 17.30 – 18.00
The Casino Brawl 16.30 – 17.00
Audrey Horne 15.30 – 16.00
Young Legionaire 14.30 – 15.00
Cerebral Ballzy 13.30 – 14.00
Tom Hollister Trio 12.30 – 13.00
RSJ 11.30 – 12.00

RED BULL STAGE
Silent Disco 23.00 – 03.00
General Fiasco 20.00 – 20.30
Endless Dark 19.00 – 19.30
Blitz Kids 18.00 – 18.30
Japanese Voyeurs 17.00 – 17.30
Little Fish 16.00 – 16.30
Don Broco 15.00 – 15.30
No Mean City 14.00 – 14.30
This Is Devine 13.00 – 13.30
Stand Up Guy 12.00 – 12.30

STRONGBOW BOWTIME BAR
The Beat Monkeys DJ 23.00 – 02.00
Loz DJ 20.30 – 23.00
InMe 20.00 – 20.30
Bleed From Within 19.00 – 19.30
Kellermensch 18.00 – 18.30
Bury Tomorrow 17.00 – 17.30
All Forgotten 16.00 – 16.30
Rinoa 15.00 – 15.30
While She Sleeps 14.00 – 14.30
Cars On Fire 13.00 – 13.30
Bow and Arrow 12.00 – 12.30
Stu – Bendal Interlude DJ 11.00 – 12.00

Sunday 1 August

APOLLO STAGE
Iron Maiden 20.45 – 22.45
Pendulum 18.25 – 19.25
Alice in Chains 16.40 – 17.25
Slayer 15.05 – 15.50
Skindred 13.35 – 14.15
Madina Lake 12.25 – 12.55
Karnivool 11.15 – 11.45

SATURN STAGE
Iggy & The Stooges 19.35 – 20.35
The Cult 17.30 – 18.15
Bring Me The Horizon 15.55 – 16.35
Dir En Grey 14.20 – 15.00
The Fab Beatles 13.00 – 13.30
CKY 11.50 – 12.20

BOHEMIA
80’s Matchbox B-Line Disaster 21.05 – 21.35
Funeral for A Friend 20.00 – 20.45
Fightstar 18.45 – 19.30
Converge 17.50 – 18.20
Jim Jeffries 17.00 – 17.30
Sean Hughes 16.35 – 17.00
Brian Posehn 16.05 – 16.35
Glenn Wool 15.35 – 16.00
Jared Christmas MC 15.30 – 15.35
The Union 14.45 – 15.15
Voodoo Six 13.55 – 14.25
Rise To Remain 13.05 – 13.35
The Defiled 12.20 – 12.45
Rollins 11.00 – 12.00

JAGERMEISTER
Slaves To Gravity 19.30 – 20.00
Sweet Savage 18.30 – 19.00
G.U Medicine 17.30 – 18.00
Tiger Please 16.30 – 17.00
Turbowolf 15.30 – 16.00
Boys With X Ray Eyes 14.30 – 15.00
Sacred Mother Tongue 13.30 – 14.00
Allies 12.30 – 13.00
Slam Cartel 11.30 – 12.00

RED BULL STAGE
Silent Disco 23.00 – 03.00
Kylesa 20.00 – 20.30
Headcharger 19.00 – 19.30
Army Of Freshmen 18.00 – 18.30
Heights 17.00 – 17.30
Love Amongst Ruin 16.00 – 16.30
Lights Go Blue 15.00 – 15.30
After The Ordeal 14.00 – 14.30
Hearts Under Fire 13.00 – 13.30
Sacred Betrayal 12.00 – 12.30

STRONGBOW BOWTIME BAR
South Central DJs 23.30 – 02.00
Tek One (Live) 23.00 – 23.30
Loz DJ 20.30 – 23.00
The Ghost of a thousand 20.00 – 20.30
The Xcerts 19.00 – 19.30
Inner City Dwellers 18.00 – 18.30
Me Vs Hero 17.00 – 17.30
Kvelertak 16.00 – 16.30
The Worldonfire 15.00 – 15.30
Straight Lines 14.00 – 14.30
Bendal Interlude 13.00 – 13.30
Firebug 12.00 – 12.30
Orange Goblin Boys Dj 11.00 – 12.00

Leave a comment